V dnešní době se zpravidla očekává, že když někdo ukončuje gymnázium nebo střední odbornou školu s maturitou, bude se nejspíš hlásit na vhodnou vysokou školu. Často máme studium i tak trochu nalinkováno od našich rodičů. Někdy máme i mylné představy o tom, co nám může škola nabídnout do života. Co byste tedy měli promyslet? Jaká jsou v této problematice rozšířená klišé? Co je vhodné konkrétně pro vás? Víte vůbec, co přesně byste chtěli dělat, co by vás naplňovalo? Od toho byste se měli při dalším rozhodování odrazit. Je pro vás lepší práce nebo studium ?
přemýšlení o grafech

Vysoká škola versus práce

Å Jsou pracovní pozice, které bez příslušného titulu nezískáte. Logicky na profese typu lékař musíte studovat, ale i pokud jste například ekonom, na určité pozice nebo stupeň v kariérním žebříčku titul mít musíte a přes to nejede vlak.

Å Vysoká škola není jen o studiu odborné látky. Je to o tom, že se učíte disciplíně, vytrvalosti, když jdete od zkoušky ke zkoušce. Kromě toho si můžete užívat studentských let, potkáte tam nové přátele na celý život.

Å Můžete prakticky zadarmo vycestovat do zahraničí. Můžete využít nejrůznějších studijních stáží, kde zpravidla obdržíte stipendium. Je to jedinečná příležitost strávit pár měsíců ve vámi vybrané zemi a naučit se jazyk.

mladík v knihovně

Chcete jít na vysokou školu, abyste si zajistili budoucí vysoký příjem? To nemusí být vždy pravda. Mnozí stejně skončí na průměrných pozicích. Záleží i na oboru a specializaci. Velmi často si lidé, co se živí řemesly, vydělají výrazně víc peněz.

Ztrácíte roky praxe. Logicky lidé, co začali pracovat po střední škole, se dostanou za pět let někam úplně jinam. Pokud víte, že titul ke své práci nepotřebujete, zvažte, zda by roky praxe pro vás neměly větší přínos. Vy začínáte zhruba v 25ti letech od nuly, pokud byste chtěli založit brzy rodinu, možná to musíte odložit, abyste se nejprve alespoň trochu zabezpečili.

Pokud chodíte do práce, získáváte za to mzdu. Studium na vysoké škole provozujete bohužel zdarma (byť získáte jiné benefity ve formě znalostí), takže pokud zjistíte, že vás to nebaví, motivace dokončit studium není příliš vysoká.