Pokud vás tráví vaše obezita, váš systém sebezáchovy funguje zatím správně. Nejde pouze o problém týkající se estetiky, jak si někteří lidé stále myslí, ale hlavně o zdravotní svízel. Sama obezita se neřadí mezi choroby, nicméně nadbytečné množství tukových buněk v organismu může působit na tělo velice neblahým způsobem, případně kvůli tomu i nějaké ty nepříjemné choroby vyvolat. Často se navíc jedná o nemoci chronického charakteru, jejichž léčba je složitá, nákladná a nepříliš efektivní. To platí jak pro tělesné nemoci, tak i pro ty duševní choroby.

Švestky

Obezitu není lehké zjistit pouze pomocí váhy. Samotná hmotnost není stěžejní. Jsou zde i jiné faktory, například výška postavy, pohlaví a věk, které jsou rovněž docela důležité. Proto se k tomuto účelu nepoužívá pouze osobní váhy, ale také BMI kalkulačka Bmikalkulacka. S její pomocí je snadné během několika málo vteřin zjistit všechny potřebné údaje, případně navrhnout léčbu.

Třešně

Vhodná léčba

Léčba obezity je pouze jedna a jediná, a sice ubírání na váze. Samozřejmě, že principiálně jde o docela jednoduchou záležitost, jelikož v podstatě stačí vydat více energie než člověk příjme, ovšem praxe zase tak snadná není. Zásadní je zvolit si správnou dietu, po kterém půjde za léta nabraný tuk rychle dolů. A to není jednoduché. Samozřejmě, že existují klasické poučky typu jíst více zeleniny a méně sladkých a tučných jídel, nicméně to nemusí platit u extrémně obézních jedinců.

V případě, že se člověk s ubíráním váhy skutečně hodně trápí nebo má až příliš vysokou nadváhu, je lepší hubnutí zkonzultovat se specialistou. V medicíně se těmito případy zabývá obezitologie. Není třeba se návštěvy tohoto oddělení bát. Vyšetření jsou neinvazivní a nebolestivá. Většinou probíhají formou rozhovoru, takže žádná hrůza. Většina pacientů pak na základě odborně nastavené diety skutečně začne ubírat na váze.