Absinthe Lihovarek patří mezi tradiční alkoholické nápoje. Nápoj má své příznivce i odpůrce. Chuť je velmi výrazná, může se zdát až pálivá. Absinth patří mezi lihoviny s vysokým podílem alkoholu. Chcete-li ochutnat pravý absinth, hledejte nápoj s typicky zelenou barvou. Někdy, ale barva nápoje může být i čirá. Velmi oblíbené je toto pití ve Francii, kde se také vyrábí pravý absinth. Oblíbeným nápojem byl u básníků i umělců jako byl Vincent van Gogh, Paul Verlain nebo Arthur Rimbaud.

absint

Na trhu dnes můžete narazit na tento alkoholový nápoj i v modré barvě, ale tento výrobek se liší výrobou a použitím složení bylin. U absintu, který se vyrábí na českém trhu, se totiž některé bylinky nepoužívají. Rozdíl mezi výrobou nápoje je výroba destilací nebo filtrací, která se používá u absintu vyráběného v Čechách. Pravý absinth se vyrábí destilací bylin namočených v alkoholu. U nás nápoj naleznete pod názvem absint, mezinárodní název lihoviny je, ale absinth.

pelyněk

Absinth obsahuje anýz, fenykl a výtažek z kořene pelyňku pravého. Přestože je pelyněk zdraví prospěšný, obsahuje i éterický olej thujon, který při neúměrném požití může vyvolat halucinogenní účinky. Látka je také návyková a může způsobit poškození centrálního nervového systému nebo epileptický záchvat. Thujon je přirovnáván k THC, které je obsaženo v konopí. Staří Řekové a Egypťané používali, díky thujonu, bylinu jako stimulační léčivý prostředek. Rostlina se používala i k jiným účelům, například jako insekticid. Pelyněk patří mezi nejvíce hořké byliny. V historii se používal k vypuzování střevních parazitů. Nedílnou součástí absinthu je fenykl obecný. Na rozdíl od hořkého pelyňku má fenykl nasládlou chuť. Tato bylina nemá využití pouze jako součást absinthu, zařadit ji můžete i mezi koření. Hodí se totiž k přípravě omáček, dipů, k dochucení chleba i nakládané zeleniny.