Automobil rozhodně není levná záležitost. A nyní není řeč jen o pořizovací ceně, ale o průběžných nákladech, které jsou s ním spojeny i v případě, že jej používáme jen na jízdu do práce a na nákupy.

 

Jedná se například o pravidelnou technickou prohlídku, povinné ručení, ale také nové pneumatiky. I malé dítě ví, že ty se dělí na letní a zimní, přičemž je nutné je vyměnit s příchodem prvních mrazů a pak také ve chvíli, kdy je jasné, že mrazy už nepřijdou.

 

automobil jedoucí po silnici

 

Zde se však nabízí otázka, zda je něco takového nutné. Samozřejmě, zimní pneumatiky mají podstatně hlubší a složitější vzorek, aby lépe držely i na zasněžené či zledovatělé silnici. O jejich užitečnosti snad nikdo nepochybuje. Nebylo by ale lepší, abychom s nimi jezdili po celý rok?

 

Je pravdou, že tím bychom ušetřili peníze, neboť by nebylo nutné kupovat letní gumy. A pokud si je neměníme sami, ušetřili bychom i peníze za výměnu. To se vyplatí, zvláště v dnešní době ekonomické krize. Proč to tedy řidiči nedělají?

 

odborná výměna pneumatik

 

Jedním z důvodů je to, že letní kola umožňují hladší a plynulejší jízdu, především na rovných, hladkých úsecích. To však samozřejmě není to jediné – koneckonců, mnoho lidí by bylo ochotno obětovat trochu pohodlí při jízdě, jen aby ušetřili.

 

Tím hlavním důvodem je fakt, že by docházelo k mnohem rychlejšímu opotřebení zimních pneumatik. To znamená především odírání a tím i snižování hloubky vzorku. Jistě, nemuselo by se to zdát jako taková tragédie, ale věřte, že byste rozdíl v zimě jasně poznali.

 

Proto by bylo potřeba častěji kupovat nové, neboť ty staré by už byly v zimním období nepoužitelné. To by se samozřejmě značně prodražilo. Proto je lepší je šetřit tím, že namísto nich dáme v teplém období ty letní. Tak budeme moci obě používat mnohem déle, o bezpečnější jízdě ani nemluvě. A bezpečí by pro nás mělo být nejen na silnici na prvním místě.