Nedostatek spánku se neprojevuje pouze únavou, ale v případě, že trvá už poměrně dlouho, může i vážnějším způsobem poškodit vaše zdraví. Nejčastěji se projevuje slabostí až nemohoucností a duševním nesouladem, který může vyústit až psychické poruše typu deprese neb úzkost. Chcete-li se těchto a možná i více nepříjemností vyvarovat, měli byste na dobrý spánek dbát. Nemusíte hned běžet k doktorovi, když pár dní za sebou nemůžete normálně spát. Často totiž může být na vině i naprostá maličkost, jejíž vyřešení vám opět dopřeje sladké sny. Takových maličkostí může být hned několik.
Moderní ložnice
– Je dokázáno, že lidé, kteří spí se zavřeným oknem, mají statisticky daleko horší průběh spánku než jedinci, kteří si na noc okno otevírají. Proudící vzduch v místnosti je totiž ideální pro spánek. Je svěží a zároveň vlažný. Jeho pozitivní vlastnosti jsou tak výjimečné, že vyváží i případné ruchy, které mohou vycházet z ulice.
– Otevřené okno je vítané dokonce i v letních měsících, kdy jsou časté tropické teplot. Při nich má problém usnout většina lidí. V takovém případě ale nenechte otevřené pouze jedno okno, ale zároveň otevřete dveře do ložnice a další okna v bytě tak, abyste udělali mírný průvan. Jednotlivé okenice, potažmo dveře, můžete podložit tak, aby v případě většího průvanu s sebou nebouchaly.
– Určitě byste neměli používat žádné tlusté pokrývky, a to ani v zimě. Člověku je pod nimi sice teplo, ale snadno se pod nimi zpotí. Mnohem efektivnější je používat prodyšné materiály, pokud možno přírodní provenience. Přikrývky z ovčí vlny dokáží zahřát a zároveň nasát pot.
Klidný spánek
– Zdravý spánek rovná se kvalitní matrace. Pokud spíte na nějaké molitanové podložce nebo dokonce karimatce, nemůžete se divit, že máte problémy s usínám, potažmo spánkem jako takovým. Pořiďte si kvalitní matraci, která dokáže kopírovat křivky vašeho těla. Nejenže se vám pak bude pohodlněji a lépe spát, ale zároveň si tak vytvarujete páteř do té správné pozice. Matrace tohoto typu nejsou nejlevnější, ale v tomto případě se nevyplatí na kvalitě šetřit.