Vrcholoví sportovci jsou často hodně skromní a často si vystačí s málem, ale i přes to mají určité požadavky, které každý sport obnáší. Dá se říci, že je jedno, jaký konkrétně sport sportovec provozuje, ale určitě vždy bude potřebovat jiné zázemí, než člověk, který si cvičí jen tak pro sebe a pro zábavu.
žena v rozštěpu

· Šatny

Šatny samozřejmě potřebujeme všichni, když se jdeme hýbat do fitness centra nebo do jiné haly či jiného sportoviště. Ovšem nejen vrcholoví sportovci mají svou šatnu, kde si mohou nechávat svoje věci, brusle, plavky, helmu, hokejku a tak dále. Samozřejmě záleží na typu sportu a na nutnosti stále prát věci, ale určité věci si každý rád v šatně nechá. Ať už jsou to chrániče na brusle, deodorant, sprchový gel či náhradní tričko. Tak to prostě je. Pokud někde cvičíte jedenkrát týdně, věci si zde nenecháváte. Pokud má váš trénink někdy i více fází, určitě vlastní šatnu oceníte více, než kdo jiný.
běžecký závod

· Místo pro rozcvičení a protažení

Dá se říci, že ve fitness centru je součástí vašeho tréninku i kardiovaskulární cvičení, které provádíte na začátku tréninku například na kole či běhacím pásu. Pokud však děláte nějaký sport, většinou se potřebujete rozcvičit již před tréninkem, protože samostatný trénink je plánovaný a na něj již musíte být připraveni, aby trenér mohl začít pracovat na technice či čemkoli jiném, co zrovna potřebuje. Stejně tak po tréninku se opravdu dobří sportovci jdou protáhnout. Ať to jsou fotbalisté, hokejisté či gymnastky, vždy po tréninku uvolní a protáhnou svaly. K těmto účelům bývají na zimních stadionech vytvořeny i speciální prostory, posilovny a tělocvičny.
běžecké lyžování

· Speciální příprava

Každý sport je specifický ve své technice, taktice a tak dále. Pokud chcete být dobrým fotbalistou, určitě vám nebude stačit trénink v posilovně. Pokud chcete být krasobruslař, určitě vám nebude stačit pouze bruslit. Vždy je třeba rozvíjet koordinaci, rychlost, vytrvalost, obratnost a další dovednosti a schopnosti, aby sportovec byl lepší a lepší. Za tímto účelem mu nestačí tedy pouze trénink daného sportu, ale musí se věnovat i dalším aktivitám. Ve sportovních centrech proto jsou pro vrcholové a výkonnostní sportovce připraveny posilovny, baletní a taneční sály, ovály na vyklusávání a spousta pomůcek, jako jsou překážky, žebřík, ribstole, žíněnky a ta dále.