Ten zpropadený tryptofan

Tryptofan je aminokyselina, kterou musíme do organismu dodávat z našeho jídelníčku. Lidské tělo si ji nedokáže vyrobit nebo přetvořit z vlastních zdrojů a je to jedna ze základních složek potřebné výživy dětí, dospělých, i seniorů. Mimo jiné ji vyžaduje náš mozek pro tvorbu serotoninu, a jestliže je serotoninu nedostatek, projevuje se to velmi neblahými a nepříjemnými důsledky – silnými depresemi, mrzutostí až agresivitou, sebevražednými sklony, nechutí cokoli dělat, dokonce se zvednout z postele, natož se pravidelně hýbat, cvičit, anebo pracovat.

ovoce kešu

Bez serotoninu to zkrátka nejde a lidé pak hledají různé únikové cesty, jak se depresí zbavit, a jistě si dokážete představit, co takový „zoufalec“ podnikne – sáhne po láhvi s alkoholem, po kávě, anebo po antidepresivech, ale to brzy přestane fungovat. A přitom je mnohdy náprava tak snadná.
V prodeji jsou např. tablety L-Tryptofan, které mohou alespoň dočasně situaci radikálně řešit. Anebo můžete využít mnohem příjemnější a hlavně přirozenější způsob – jíst vhodné potraviny s vysokým obsahem této aminokyseliny. Dobrou volbou může být kuřecí či krůtí maso, anebo například sardinky s chilli a ve slunečnicovém oleji.

kešu ořechy a mandle

Zkuste ořechy

Vegetariáni, vegani a další odpůrci pojídání masa, anebo příznivci přirozenější stravy rostlinného původu mohou vyzkoušet osvědčený zdroj – různé druhy ořechů. Zvláště pak kešu natural 1 kg. Je to jednak cenově výhodné balení, a pak právě ořechy kešu obsahují tryptofanu největší množství. Stačí si dopřát každý den jen malou hrst oříšků, můžete je jíst v syrovém stavu, protože jsou velmi chutné, anebo je přidávat ke kukuřičným lupínkům s jogurtem, případně k ovocným koktejlům. Spolu s vlašskými ořechy a mandlemi mohou vytvořit jeden z opěrných bodů vašeho jídelníčku a přispět nejen k lepší náladě, ale i k celkově pevnějšímu zdraví.