Nebude vám po zemi klouzat – kdybyste cvičili na karimatce, museli byste ji nějak zajistit proti pohybu po podlaze. Karimatka se posunuje dokonce i po koberci, snad jediný terén, který ji před posunováním zastaví, je beton nebo asfalt, ale cvičit na takovém povrchu vás jistě nenapadne a navíc by se podložka brzy zničila. Podložka na jógu s obalem je konstruována tak, aby tomuto jevu zabránila efektivně. U syntetických i přírodních materiálů je to dáno hustotou hmoty, není to zkrátka pěnový polyuretan, který je výrazně pórovitý, a tím pádem také špatně přilnavý.

cvičení jógy

Nebudete se do ní bořit – někteří lidé si mohou podložku na cvičení představit jako měkkou desku, která připomíná školní žíněnky. V zásadě mají pravdu, neboť takové podložky skutečně existují, mají však jiný účel – většinou jsou určené pro děti a provádění kotoulů a podobných cviků. Podložky na jógu jsou však naopak velmi tenké, zhruba půl centimetru, je to proto, abyste se do nich příliš nezabořili a mohli docílit harmonických a jemných přechodů mezi jednotlivými cviky a pohyby.

dívka na podložce

Bude bezpečná – stabilita na podložce je velmi důležitá hlavně při cvicích prováděných ve stoje, v leže a v kleče, z nichž mnohé vyžadují správný balanc a práci s těžištěm těla. Můžete tu provádět úklony, shyby a protahovací cviky, i když cvičíte v nějaké pevné obuvi, anebo využíváte přirozenosti kontaktu s podložkou bosými chodidly.

Cvičte naboso – obuv při cvičení poskytuje oporu, ale snižuje citlivost a zároveň znemožňuje posilování nožní klenby a svalové tkáně chodidel. V našem vlastním zájmu bychom měli chodit a cvičit co nejvíce bosí, tím se jednak zlepšuje držení těla a zakřivení páteře a zároveň se tím zlepšuje celkový stav organismu. Lidé, kteří často chodí bosi doma i v přírodě (na vhodném povrchu), lépe podporují imunitní systém a lépe čelí civilizačním chorobám. Příznivý vliv mají i reflexní plošky na chodidlech, které zlepšují krevní oběh a průtok živin do vnitřních orgánů i tělesných periferií.