Už nějakou dobu se rozhodujete, zda své dlouholeté, pracně našetřené úspory vložíte do nového bydlení. Je to velké rozhodnutí a tak chcete vybrat opravdu, opravdu dobře. Chcete mít jistotu, že za pár let nebudete litovat investovaných peněz. Sepište si na papír všechna pozitiva i negativa bydlení v domě a v bytě podle vašich preferencí a uvidíte, který způsob bydlení je ten pravý právě pro vás.

luxusní vila na venkově
Můj dům, můj hrad

Mnohé asi napadne, že vlastnit dům je jasná volba. Nemusí to však takto platit vždy. I vlastnictví domu přináší různé starosti, které mohou vlastníkovi znepříjemnit život.

Plusy pro dům

1.       Dostatek prostoru – pokud vlastníte dům, o nedostatek úložného prostoru opravdu nemusíte mít obavy. Výhoda je i dostatek pokojů, takže i všechny vaše ratolesti mohou mít svůj pokoj. S tím souvisí i dostatek soukromí. Ponorková nemoc nehrozí.
2.       Máte-li dům, nemáte sousedy v bezprostřední blízkosti. Nemusíte se domlouvat, kdo bude tento týden umývat společnou chodbu a kdo má víc místa v kočárkárně.
moderní vila v zahraničí

Mínusy pro dům

1.       Dům znamená zvýšené náklady na provoz. Ačkoliv se v současné době staví úsporné stavby domů, i tak musíte počítat s výdaji, které by se vás v bytě netýkaly. Například různé drobné i větší opravy.
2.       Dům je větší než byt, žádá si tedy i větší úklid. Zkrátka a dobře, úklid domu vám bude trvat déle a až skončíte, můžete začít zase znovu.

Malý byt, malá starost

Bydlení v bytě přináší radosti i starosti. Není vhodné pro každého.

Plusy pro byt

1.       Bydlení v bytě má výhodu v tom, že na různých opravách na domě se podílí všichni majitelé bytů prostřednictvím bytového fondu. Opravy vás tak budou stát mnohem méně, než opravy na vlastním domě.
2.       Menší náklady na provoz jsou také jednou z výhod bydlení v bytě.

výstavba bytového domu
Mínusy pro byt

1.       Musíte se smířit s tím, že většinu záležitostí kolem bytu budete muset řešit se svými sousedy.
2.       Byt znamená méně místa jak pro nábytek, tak i pro vás osobně. Určitá ztráta soukromí je v bytě zcela normální.