Appenzellský salašnický pes je plemeno psa, které je středního vzrůstu a váží nejvíce okolo 25 kg. Barvu srsti má v v barvách trikolory – hnědá, bílá, černá, srst má krátkou a dobře se udržuje. Pochází z rodu salašníků, podobnost v barvě srsti s bernským salašnickým psem je tedy oprávněná. Jinak jsou tito psi ale velmi rozdílní.

appenzellský salašnický pes

Appenzellové jsou opravdoví milovníci svoji rodiny a položili by za ně život. Vůči cizím lidem jsou velmi obezřetní, při troše času a trpělivosti si však i tito lidé získají jejich náklonost a bezprostřední lásku. Nejraději jsou tihle psi venku, a vybíjí svou nekonečnou energii různými aktivitami. Vhodní jsou nejen na aportování, ale také na agility nebo mantrailing (hledání lidí). Díky opravdu vysoké inteligenci je potřeba těmto pejskům zaměstnat hlavu nějakou příjemnou aktivitou. Mají rádi pohyb, vycházky a pokud ho budete od štěněte socializovat, ocení i přítomnost ostatních psů.

Pokud zvažujete pořízení tohoto plemene, měli byste mít u domu prostorný výběh nebo mít alespoň možnost ho několikrát denně venčit. Proto není moc vhodný do bytu, protože opravdu potřebuje pohyb. Na druhou stranu, pokud jim dovolíte jít občas za vámi do domu, budou to ti nejvděčnější psi na světě. Svého pána milují opravdu oddaně a pokud si vedle něj můžou lehnout na gauč, budou nejšťastnější na světě.

appenzell štěně

Jestli hledáte parťáka na výlety, na dvůr a pro rodinnou pohodu, pak je Appenzell tím pravým psem pro vás. Musíte na něj mít však dostatek času. Jelikož je toto plemeno opravdu chytré, je potřeba mít nad ním pevnou ruku, jinak si pes bude dělat co se mu zlíbí. Miluje děti, ostatní zvířata jako například kočky snese jen v případě, že s ním budou vyrůstat od štěněte. A pokud máte statek, určitě ho naučíte i shánění ovcí a ostatního dobytka. To ho totiž baví ze všeho nejvíc.