Jedním z faktorů, který ovlivní dlouholeté používání vašeho zahradního bazénu, je jeho ochrana před nepříznivým počasím od podzimu do jara. Rozhodně se vyplatí náležitá a důkladná péče.

Bazén, který se může na zimu vypustit a schovat

Nejjednodušší práce je s bazénem, který máte na zahradě pro děti a dá se vypustit. Takový bazén po vypuštěná vody stačí umýt vodou s neagresivním dezinfekčním přípravkem, opláchnout čistou vodou, nechat oschnout a schovat do garáže nebo jiné místnosti, kde je sucho a kde nejsou myši. Je dobré párkrát za období, kdy se bazén skladuje, ho přeložit jiným způsobem, aby nevznikaly slepené vrstvy a výrazné rýhy v místech skladů. I filtrace se musí uskladnit. Nejprve se vyčistí a poté uloží do místnosti, kde nemrzne. Z bazénu se odmontují všechny hadice a věci, o které by se mohla fólie bazénu poškodit. Vyfoukne se horní prstenec. Bazén se doporučuje skladovat při stálé teplotě nad 5 °C.

bazén16

Bazén, který musíme zazimovat venku

U bazénů, které necháváte na zahradě, začnete tím nejjednodušším a odstraníte nečistoty síťkou. Písek, který je ve filtraci, se musí před zazimováním velice důkladně vyčistit. Nechávat venku přes zimu bazénové schůdky je zbytečné, materiál by trpěl a pokud jsou na nich prvky z plastu, tak těm velmi nízké teploty vůbec neprospívají.

I voda v bazénu by se měla před zimou upravit a alespoň to nejzákladnější, jako je úprava pH a dané množství chlóru se doporučuje dodržet.

Jak zazimovat bazén se dočtete také v manuálu s pokyny od výrobce bazénu, tam také najdete, kolik je třeba upustit vody. Je také vhodné očistit stěny a dno bazénu kartáčem. Odpojené hadice se nechávají uschované v místě, kde nemrzne. Stejně tak se chrání před mrazem vyčištěná filtrace.

bazén17

Před přikrytím do bazénu dejte zazimovací přípravek a Shock Chlor. Proti rozpínavosti vody, která by mohla poničit stěny bazénu, se doporučuje do vody vložit několik prázdných plastových lahví, a nakonec bazén přikrýt.