Představte si, že jedete svým autem do práce. Zastavíte na parkovišti, jdete do práce, ale když odpoledne končí šichta a vy chcete jet domů, čeká vás na parkovišti jenom lísek s tím, že vám auto odtáhli. Jistě, může se to stát i u nás, pokud parkujete tam, kde byste neměli, ale z parkovišť…? Inu, vítejte v Abú Dhabí.

Magistrát jednoho z největších a nejbohatších států východu, Abú Dhabí, trvá na odtahu aut, která hyzdí okolí. Například máte-li starý, špinavý nebo neupravený automobil na parkovišti, které je určeno některé rezidenci, jako například bance, hotelu či pláži, auto vám jednoduše odtáhnou, protože podle designérů města „kazí jeho dokonalý obraz“. Jistě, luxus je něco, čím se nejluxusnější město budoucnosti Spojených arabských emirátů rádo chlubí. Celé Abú Dhabí s i dává velmi záležet na tom, aby okolí města, nejen budovy a soukromé pozemky, byly perfektně upravené a doslova vyzařující bohatství města.

· Naštvaní řidiči
Je jedna věc, když máte špinavé a nehezké auto a můžete si ho jít na odtahovou službu vyzvednout ještě ten den. Ale co když máte auto v rezidenci některého hotelu a odjedete na nějakou dobu do zahraničí?

Spojené arabské emiráty jsou zemí, kde často řádí písečné bouře, které auto zašpiní. Pak je samozřejmé, že tento automobil Magistrát odtáhne. Ale když se jeho majitel vrátí až za několik dní či dokonce týdnů, musí zpravidla platit nemalé pokuty.

· Co na to místní obyvatelé?
Většina z nich si myslí, že pokud parkují u hotelu, což znamená, že si za parkovací místo platí (a jde v přepočtu o sumu mezi 4 až 6 tisíci korunami), Magistrát by jim neměl auto odvážet. Podle lidí, kteří v Abú Dhabí parkují, si myslí, že je to nefér hlavně vůči lidem, kteří v Abú Dhabí nebydlí, ale pouze pracují, nebo pro lidi, kteří často cestují. Takhle jim totiž vzniká další problém, a to předat klíčky od auta nějakému kamarádovi či někomu, komu mohou věřit, aby s autem zajeli do myčky, nebo někomu zaplatit, aby auto umyl – ale na to se přece nedá spoléhat.

Tyto pokuty jsou totiž poměrně novinkou, ještě před třemi lety se dalo v Abú Dhabí parkovat beze strachu z odtahovky za špinavý automobil.